Senior Leadership Team

Charlie Lindsay Head Teacher

Charles Lindsay

Headteacher

Kate Tugwell

Kate Tugwell

Deputy Headteacher

Designated Safeguarding Lead

Gail Harley Senco

Gail Harley

Assistant Headteacher / SENCo

Designated Safeguarding Officer

Abbi Richford

Abbi Richford

EYFS Leader

Katrina Pounder

Katrina Pounder

Maths Subject Leader

Yvonne Thompsett

Yvonne Thompsett

English Subject Leader

Reception - Oak and Maple Classes

Abbi Richford

Abbi Richford

Teacher

Oak Class

Camilla Mangan

Camilla Mangan

Teacher

Maple Class

Mollie Puttick

Mollie Puttick

Teaching Assistant

Oak Class

Karen Milton

Karen Milton

Teaching Assistant

Maple Class

Year 1 - Ash and Willow Classes

Yvonne Thompsett

Yvonne Thompsett

Teacher

Willow Class

Jayne McIntyre

Jayne MacIntyre

Teacher

Ash Class

Sarah Owen

Sarah Owen

Teacher

Ash Class

Sarah Duncan

Sarah Duncan

Teaching Assistant

Willow Class

Kate Riddihough

Kate Riddihough

Teaching Assistant

Ash Class

Year 2 - Beech, Cherry & Rowan Classes

Sharon Byrne

Sharon Byrne

Teacher

Beech Class

Charlotte Clarke

Charlotte Clarke

Teacher

Cherry Class

Abi Wickenden

Abi Wickenden

Teacher

Rowan Class

Debra Beadle

Debbie Beadle

Teaching Assistant

Beech Class

Jill Bateman

Jill Bateman

Teaching Assistant

Cherry Class

Gemma Howell

Gemma Howell

Teaching Assistant

Cherry Class

Sharon Hale

Sharon Hale

Teaching Assistant

Rowan Class

Year 3 - Elder & Juniper Classes

Bridget Pembrey

Bridget Pembrey

Teacher

Elder Class

Tas Downes

Tasneem Downes

Teacher

Juniper Class

Julie Gurr

Julie Gurr

Teaching Assistant

Elder Class

Martha Kinloch

Martha Kinloch

Teaching Assistant

Juniper Class

Veronica Ball

Veronica Ball

Teaching Assistant

Juniper Class

Year 4 - Elm, Hawthorn & Poplar Classes

Lindsey Oakman

Lindsey Oakman

Teacher

Elm Class

Hannah McKay

Hannah McKay

Teacher

Hawthorn Class

Ellen White

Ellen White

Teacher

Poplar Class

Laura Holewell

Laura Holewell

Teaching Assistant

Elm, Poplar & Hawthorn Class

Trudi Featherston

Trudi Featherston

Teaching Assistant

Elm, Poplar & Hawthorn Class

Year 5 - Hazel & Hornbeam Classes

Katrina Pounder

Katrina Pounder

Teacher

Hazel Class

Kelly Apps

Kelly Apps

Teacher

Hornbeam Class

Gemma Champion

Gemma Champion

Teaching Assistant

Hazel & Hornbeam Class

Ness Perry

Ness Perry

Teaching Assistant

Hazel & Hornbeam Class

Year 6 - Chestnut & Silver Birch Classes

Michelle Smith

Michelle Smith

Teacher

Silver Birch Class

Lucy Bruce

Lucy Bruce

Teacher

Chestnut Class

Vanessa Alves

Vanessa Alves

Teaching Assistant

Silver Birch Class

Lin Mac

Linda McNaughton

Teaching Assistant

Chestnut Class

Higher Level Teaching Assistants

Luke Davies

Luke Davies

Higher Level Teaching Assistant

P.E Coach

Jemma O'Gorman

Jemma O'Gorman

Higher Level Teaching Assistant

Emma Welch

Emma Welch

Higher Level Teaching Assistant

Catt Mott

Caitriona Mott

Higher Level Teaching Assistant

Tina O'Leary

Tina O'Leary

Higher Level Teaching Assistant

Nurture Team (Sandown Seagulls)

Sue Atkinson Nuture Practittioner

Sue Atkinson

Nurture Practitioner

Karen Groves

Karen Groves

Nurture Practitioner

Speech and Language Team

Yasmin Maynard

Yasmin Maynard

Speech and Language

Teaching Assistant

Maria Dennis

Maria Dennis

Speech and Language

Teaching Assistant

Welfare Team

Justine Fraser

Justine Fraser

Parent Support Advisor

Designated Safeguarding Officer

Kirsty Hackett

Kirsty Hackett

Attendance and Behaviour Officer

Sandown Nursery

Gina Wright

Gina Wright

Nursery Manager

Emma Smith

Emma Smith

Deputy Manager

Vikki Taylor-Meek

Vikki Taylor-Meek

Nursery Practitioner

Michaela McCabe

Michaela McCabe

Nursery Practitioner

Claire Taylor

Claire Taylor

Nursery Practitioner

Katie Fenner

Katie Fenner

Nursery Practitioner

Becky Williams

Becky Williams

Nursery Practitioner

Shelley Wilkinson

Shelley Wilkinson

Nursery Practitioner

School Office Team

Sue Poole

Sue Poole

School Business Manager

Jackie Earley

Jackie Earley

Admin & Personnel Officer

Loraine Sully

Loraine Sully

School Secretary

Anita Payne

Anita Payne

School Receptionist

Play and Extended School Leader

Shelley Meadows

Shelley Meadows

Extended School Leader

Lunchtime Team

Shelley Meadows

Shelley Meadows

Midday Supervisory Assistant

Linda Barnes

Linda Barnes

Midday Supervisory Assistant

Sharon Gooch

Sharon Gooch

Midday Supervisory Assistant

Sharon Turner Playleader & Cleaner

Sharon Turner

Midday Supervisory Assistant

Kim Blakeman

Kim Blakeman

Midday Supervisory Assistant

Carol Ripley

Carol Ripley

Midday Supervisory Assistant

Linda Fenner

Linda Fenner

Midday Supervisory Assistant

Paula Harris

Paula Harris

Midday Supervisory Assistant

Georgina Ellis-Redgrove

Georgina Ellis-Redgrove

Midday Supervisory Assistant

Leanne Nicolls

Leanne Nicholls

Midday Supervisory Assistant

Katie Lofting

Katie Lofting

Midday Supervisory Assistant

Hannah Ward

Hannah Ward

Midday Supervisory Assistant

Victoria Booth

Victoria Booth

Midday Supervisory Assistant

Hannah Carrington

Hannah Carrington

Midday Supervisory Assistant

Site Management & Cleaning Team

Geoff Jasinski

Geoff Jasinski

Caretaker

Andy Buss

Andy Buss

Assistant Caretaker

Lorraine Adams

Loraine Adams

Cleaner

Emma Stoner

Emma Stoner

Cleaner

Sharon Turner Playleader & Cleaner

Sharon Turner

Cleaner

Carol Ripley

Carol Ripley

Cleaner

Kim Blakeman

Kim Blakeman

Cleaner

Katie Lofting

Katie Lofting

Cleaner

Louise Dyer

Louise Dyer

Cleaner

Big Outdoors Team

Bill Harding

Bill Harding

Big Outdoors 

Kathryn Joly

Kathryn Joly

Big Outdoors

No announcement available or all announcement expired.