Meet our wonderful staff.
Senior leadership team
Charles Lindsay
Headteacher
Kate Tugwell
Deputy Headteacher & Designated Safeguarding Lead
Gail Harley
Assistant Headteacher / SENCo & Deputy Designated Safeguarding Lead
Sue Poole
School Business Manager
Abbi Richford
EYFS Lead
Abbie Bible
Cohesive Curriculum and English Lead
Sarah Owen
Reading Lead
Katrina Pounder
Maths Subject Lead
Reception
Sharon Driver
Teacher - Maple Class
Abbi Richford
Teacher - Oak Class
Karen Milton
Teaching Assistant
Debbie Beadle
Teaching Assistant
Year 1
Tasneem Downes
Teacher - Ash Class
Ruby Hemsworth
Teacher- Willow Class
Martha Kinloch
Teaching Assistant
Kiera Kent
Teaching Assistant
Gemma Howell
Teaching Assistant
Year 2
Ellie Cohen
Teacher - Cherry Class
Katrina Pounder
Teacher - Beech Class
Jayne MacIntyre
Teacher - Beech Class
Jess Starnes
Teaching Assistant
Trudi Featherston
Teaching Assistant
Veronica Ball
Teaching Assistant
Year 3
Katie Straw
Teacher - Elder Class
Camilla Jones
Teacher - Juniper Class
Yvonne Thompsett
Teacher - Juniper Class
Anna Fonseca
Teaching Assistant
Lucy White
Teaching Assistant
Year 4
Mollie Puttick
Teacher- Elm Class
Emily Gardner
Teacher - Poplar Class
Jill Bateman
Teaching Assistant
Ruby Felstead
Teaching Assistant
Year 5
Georgia Beckham
Teacher- Hazel Class
Joanna Heath
Teacher- Hornbeam Class
Susan Horton
Teaching Assistant
Sharon Hale
Teaching Assistant
Year 6
Michelle Smith
Teacher - Silver Birch Class
Kelly Apps
Teacher - Spindle Class
Esme Campbell-Marshall
Teacher - Chestnut Class
Nykkie Robertson
Teaching Assistant
Laura Holewell
Teaching Assistant
Ness Perry
Teaching Assistant
Higher level teaching assistants
Luke Davies
P.E. Teacher
Emma Welch
HLTA
Jemma O’Gorman
HLTA
Tina O’Leary
HLTA
Martha Kinloch
HLTA
Nurture Team (Sandown Seagulls)
Poppy Blackman
Nurture Practitioner
Karen Groves
Nurture Practitioner
Speech and language team
Rita Lewin
Speech and Language Teaching Assistant
Welfare Team
Justine Fraser
Attendance & Behaviour & Deputy Designated Safeguarding Lead
Becki Fox
Welfare Teaching Assistant & Deputy Designated Safeguarding Lead
Sandown Nursery
Gina Wright
Nursery Manager & Deputy Designated Safeguarding Lead
Emma Smith
Deputy Manager
Laura Boyle
Nursery Practitioner
Michaela McCabe
Nursery Practitioner
Steph Moore
Nursery Practitioner
Becky Williams
Nursery Practitioner
Lauren Phillips
Nursery Practitioner
Cheryl Cox
Nursery Practitioner
Frankie Colvin
Nursery Midday Supervisory Assistant
School office
Sue Poole
School Business Manager
Jackie Earley
Personnel & Office Administrator
Anita Payne
Receptionist & Office Administrator
Emma Hummerstone
Office & SEN Administrator
Lunchtime team
Sue Poole
Midday Supervisory Assistant Lead
Shelley Meadows
Extended Schools and Midday Supervisory Assistant
Kiera Kent
Midday Supervisory Assistant
Linda Barnes
Midday Supervisory Assistant
Stacey Fitzgerald
Midday Supervisory Assistant
Kerry Thompson
Midday Supervisory Assistant
Hannah Ward
Midday Supervisory Assistant
Kim Blakeman
Midday Supervisory Assistant
Rachel Clarke
Midday Supervisory Assistant
Carol Ripley
Midday Supervisory Assistant
Traci Penders
Midday Supervisory Assistant
Cieran Fitzgerald
Midday Supervisory Assistant
Libby Park
Midday Supervisory Assistant
Georgina Redgrove
Midday Supervisory Assistant
Sue Rayner
Midday Supervisory Assistant
Gemma Humbles
Midday Supervisory Assistant
Alicia Bailey
Midday Supervisory Assistant
Site management and cleaning team
Geoff Jasinski
Caretaker
Andy Buss
Assistant Caretaker
Kim Blakeman
Cleaner
Linda Fenner
Cleaner
Emma Stoner
Cleaner
Sharon Turner
Cleaner
Hannah Ward
Cleaner
Georgina Redgrove
Cleaner
Traci Penders
Cleaner
Big Outdoors team
Kathryn Joly
Big Outdoors